Jak rozliczyć zarobki z Internetu?

Zarabianie w Internecie wydaje się ciężką sprawą do rozliczenia, choć tak naprawdę wcale takie nie jest. Wzbudza co prawda wiele wątpliwości, nie tylko ze strony rozliczającego, ale także urzędów, ale wszystko da się wyjaśnić.

Takie zarobki mogą pochodzić z różnorodnych kanałów, poczynając od klikania w reklamy, przez Google AdSense, prowadzenie bloga i programy partnerskie. Poniżej rozwiano wszystkie wątpliwości dotyczące tej kwestii. 

Rejestracja działalności gospodarczej

Na sam początek należy wziąć pod uwagę rozważenie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Oczywiście, uzależnione jest to od wielu czynników.

Nie każda działalność prowadzi od razu do samozatrudnienia, co opisane jest szerzej w Ustawie o swobodzie gospodarczej.

Jej artykuł 2 mówi, że „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”, jest to podstawa do jej założenia.

Wówczas każdy przychód musi zostać rozliczony, niezależnie od tego, jaka kwota została wypłacona oraz za co.

Jednak istotną różnicą jest sporadyczne zarabianie na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie, prowadzenie hobbystycznego bloga od miejsca w Internecie, które zostało stworzone tylko i wyłącznie w jednym celu – aby przynieść dochody. 

Dochód z Internetu, a rozliczenie

Niezależnie od internetowej działalności, zarobki można rozliczyć na dwa sposoby- na zasadzie zasad ogólnych lub jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

  • zasady ogólne – kwota wolna od podatku na dzisiaj wynosi 85,528 tysięcy i jeżeli dochody te nie przekroczą tej sumy, rozliczający podlega podatkowi w wysokości 18%. W przypadku wyższej kwoty podatek wynosi aż 32%. Podczas rozliczania jest to bardzo ważne, aby być w tym przypadku skrupulatnym. Zarobki wykazuje się na formularzu PIT-36, a jego termin przedłożenia mija wraz z ostatnim dniem kwietnia. W tym rozliczeniu można odjąć koszty uzyskania przychodu, dla blogujących jest to zazwyczaj hosting i domena. 
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – rozlicza się go na formularzu PIT-26, a oprocentowanie wynosi jedynie 8,5%. Co więcej, nie występuje tutaj kwota wolna od podatku oraz nie można odliczyć w nim kosztów uzyskanie dochodu. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, aby zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego, najpóźniej w dniu, kiedy pojawił się pierwszy dochód. 

Inne formy płatności za usługę

Niezależnie od typu i formy działalności w Internecie, do ich rozliczenia należy zastosować powyższe zagadnienia.

Do tej pory, o ile przelewy bankowe znajdują swoją interpretację w przepisach prawa finansowego, tak niektóre formy płatności występujące teraz nadal są zagwozdką w świecie prawa podatkowego.

Mowa tutaj głównie o przelewach w serwisie PayPal, które są niejaką alternatywą dla kont bankowych. Użytkownicy mogą przesyłać pieniądze bezpośrednio na konta e-mail, omijając przy tym rachunek bankowy. Jest to o wiele prostsze rozwiązanie, ponieważ właściciel konta identyfikowany jest jedynie przy pomocy adresu e-mail.

Wszystkie inne informacje, tj. numer rachunku, karty czy nawet imię i nazwisko są utajone. Otrzymane pieniądze można dalej inwestować i z nich korzystać, nie muszą zostać przesłane na konto bankowe.

Prawo na razie wyraźnie mówi, że rachunek w banku, a konto działające na podstawie adresu e-mail to dwa różne podmioty, nie trzeba ich zgłaszać do Urzędu Skarbowego, ale należy się z nich rozliczyć, ponieważ są to przychody uzyskane za świadczenie usług. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *