Jak zarabiać na zleceniach przez Internet?

W tym poradniku pokażę jak zarabiać na zleceniach online czyli jak ich szukać itd. Zapraszam!

Zleceń możesz szukać na poniższych serwisach:

 • oferia.pl
 • oferteo.pl
 • freelanceria.pl
 • useme.com/pl/

Poradnik zrobię w oparciu o oferia.pl ponieważ swojego czasu bardzo dużo robiłam tam zleceń, ale inne serwisy działają na podobnej zasadzie.

 1. Przede wszystkim jeśli jeszcze tego nie masz zrobionego to załóż swój profesjonalny adres e-mail. To jest absolutna podstawa jeśli chcesz współpracować z ludźmi przez Internet.

Co mam na myśli profesjonalny? Ma on wyglądać coś typu – [email protected], a nie [email protected]

Najlepiej żeby był złożony przynajmniej z Twojego imienia albo nazwiska, ale najlepiej jeśli jest imię i nazwisko. Czyli żadnych buziaczków, kwiatków czy słoneczek i najlepiej bez cyfr 🙂

Swoją drogą polecam pocztę od Google czyli Gmail.com, a nie polskie poczty typu Onet.pl, WP.pl, o2.pl itp, bo pełno tam reklam i spamu, a na Gmail.com nie ma nic spamu i wygodniej się pracuje.

 1. Ok, jeśli Twój e-mail jest gotowy to przejdź na stronę https://oferia.pl i załóż konto klikając w „Rejestracja” w prawym górnym rogu:
 1. Po rejestracji musimy aktywować swoje konto klikając na link aktywacyjny, który od razu dostaliśmy na naszą skrzynkę e-mail.

Po aktywacji i zalogowaniu się pojawia nam się konfiguracja naszego konta w której zaznaczamy „Wykonawca„:

Poniżej wyświetlą nam się pola, które musimy uzupełnić. Jeśli nigdy nie robiłeś/aś zleceń to w „Opis działalności” możesz napisać coś, czym chciałbyś/chciałabyś się zająć np. pisaniem tekstów. Jeśli jeszcze nie wiesz jakie zlecenia by Cię interesowały to napisz cokolwiek, później to edytujesz:

Ostatnie pola na tej podstronie to zaznaczenie, że świadczysz usługi w całej Polsce czyli przez Internet oraz wybór odpowiednich kategorii. Te 3 poniższe kategorie to takie najpopularniejsze jeśli chodzi o zlecenia online, natomiast nie jest to jakoś ważne, ponieważ później i tak możesz brać udział w zleceniach obojętnie jakiej kategorii.

 1. Po uzupełnieniu pól i zapisaniu danych możemy już przeglądać zlecenia, ale zanim to zrobimy warto jeszcze od razu dodać swoje zdjęcie profilowe (najlepiej twarzy) w konfiguracji konta.

Dodanie zdjęcia zawsze daje większą skuteczność przy otrzymywaniu zleceń, ponieważ Twoje zdjęcie pojawia się przy dodawaniu Twojego zgłoszenia do wykonania jakiegoś zlecenia. Ludzie chcą pracować z ludźmi, więc zawsze lepiej to działa i wzbudza większe zaufanie.

Klikasz na nazwę swojego konta:

A później umieszczasz zdjęcie poprzez przycisk „Wybierz plik„. Warto również wpisać dodatkowe informacje w polu „O mnie„. Jak nie teraz to kiedy indziej.

Po wstawieniu zdjęcia klikamy na „Przeglądaj zlecenia” u góry strony:

Po lewej stronie mamy sporo kategorii różnych zleceń (wszystkich nie wkleiłam):

Wystarczy teraz, że sobie powchodzisz w różne kategorie i prześledzisz aktualne zlecenia. Pomyśl jakie zlecenia mógłbyś/mogłabyś zrobić od razu albo czego jest w stanie się nauczyć.

Kategorie gdzie możesz szukać internetowych zleceń to:

 • Programowanie, IT
 • Grafika, Multimedia
 • Marketing, Reklama
 • Teksty, Tłumaczenia
 • Firma, Biuro
 • Edukacja, Szkolenia
 • Pozostałe

Jak widzisz jest tego trochę, a w każdej z tych kategorii jest mnóstwo zleceń.

 1. Po dosłownie kilku minutach znalazłam ciekawe i proste zlecenie w dziale „Marketing, Reklama„, które nie wymaga prawie żadnych wielkich umiejętności czyli „Pisanie postów na forach„:
 1. Klikam na nie i sprawdzam szczegóły:
 1. Jeśli zlecenie mi odpowiada to przechodzę do umieszczenia swojego zgłoszenia, które będzie wyglądać tak jak widać poniżej u innych osób:
Zlecenia przez Internet

Zgłoszenie jest bardzo ważne. Dzięki niemu tak naprawdę zleceniodawca może Nas wybrać, dlatego warto się postarać i trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 • Nie pisz ceny „do negocjacji”. Podaj od razu konkretną stawkę w zgłoszeniu. Później ewentualnie możesz trochę ponegocjować kiedy zleceniodawc już Cię wybierze.
 • Ustaw zdjęcie w profilu, najlepiej swojej twarzy, czyli to, o czym już pisałam wyżej.
 • W zgłoszeniu podaj swój adres e-mail. Dlatego właśnie ważne jest to, o czym wspominałam wcześniej czyli posiadać profesjonalnie wyglądający e-mail.
 • Nie rób „kopiuj wklej” swojego zgłoszenia do każdego zlecenia. Robi tak sporo osób i nie jest to skuteczne. Zleceniodawca widzi, że Twój opis jest skopiowany i wszędzie wsadzasz taki sam. Do każdego zgłoszenia twórz unikalny opis. Nie musi być on długi, ale ważne żeby był unikalny i naturalny czyli nie brzmiał jak reklama. Jeśli masz chociaż jakieś najmniejsze doświadczenie w danym temacie to również napisz o tym.
 1. Jeśli zleceniodawca już Cię wybierze to dostaniesz informację o tym od serwisu Oferia. Może się również zdarzyć tak, że osoba napisze do Ciebie bezpośrednio na e-mail ze szczegółami zlecenia.

Bez znaczenia jak do Ciebie napiszą to kolejną ważną kwestią zanim zaczniesz zlecenie jest bezpieczeństwo, czyli sprawdzenie czy dana firma/osoba, która zleca Ci zadanie jest wiarygodna i czy w ogóle istnieje. Jednym słowem czy nie jest oszustem dla którego zrobisz zlecenie wart np. 500 zł, a potem nie zostanie Ci za to zapłacone.

Kiedy zaczynałam kilka razy zostałam tak oszukana, dlatego trzeba na to uważać. Dwa punkty, które zawsze stosuj:

 • Sprawdź w Internecie wszelkie dane zleceniodawcy czyli imię/nazwisko, nazwa firmy, adres, telefon, adres e-mail.

Wiadomo, że nie zawsze wszystkie te dane są dostępne, ale im więcej tym lepiej. Z resztą nawet jeśli nie są dostępne dane to możesz o nie poprosić, w końcu masz prawo wiedzieć z kim będziesz współpracować. Jeśli osoba nie będzie chciała podać to już jest to znak ostrzegawczy.

Na stronie Oferia z danym zleceniem często możesz znaleźć dane osoby/firmy czy telefon. Jeśli ktoś napisze Ci wiadomość e-mail to również od razu masz adres e-mail tej osoby.

Dzięki tym danym szukasz informacji w Google wpisując najlepiej w cudzysłowie np. „adres e-mail” albo „nazwa firmy” itp, i sprawdzasz czy taka firma w ogóle istnieje. Możesz również sprawdzić na Facebooku czy jest profil takiej osoby albo FanPage firmy.

 • Jeśli jest to pierwsze zlecenie z nową firmą/osobą to umów się na płatność w częściach.

Jeśli trafisz na oszusta to możesz przez tydzień robić zlecenie, a potem osoba ta ucina z Tobą kontakt i nie dostajesz przelewu.

Dlatego od razu kiedy zdecydujesz się na wykonanie zlecenia i osoba wysyła Ci wytyczne, powiadom ją, że chcesz otrzymać zapłatę np. w 2 częściach albo nawet w 3 (w zależności od wielkości zlecenia).

Dla przykładu jeśli masz w ciągu tygodnia napisać 100 postów na forach to umów się, że zrobisz 50 postów i dostaniesz za to zapłatę. Kiedy pojawią się pieniądze na koncie to zrobisz kolejną część.

Napisz, że ktoś Cię już tak oszukał albo Twojego znajomego z branży i chcesz się zabezpieczyć, tym bardziej, że jest to Twoje pierwsze zlecenie z tą firmą/osobą. Jeśli zleceniodawca nie jest oszustem to nie powinno być problemu, a Ty dzięki temu zaoszczędzisz nerwy, czas i pieniądze.

Dopiero to kilku zleceniach z taką firmą kiedy macie do siebie większe zaufanie możecie umówić się na normalną płatność po wykonaniu 100% zlecenia, ponieważ dla wielu firm może to być potem uciążliwe ciągłe robienie przelewów w częściach.


Myślę, że byłoby to na tyle. Są to takie moje najważniejsze rady z mojego doświadczenia jeśli chodzi o zarabianie na zleceniach przez Internet.