Jak zrobić stronę internetową lub bloga?

Zrobienie strony www lub bloga w obecnych czasach jest dzisiaj dużo prostsze niż jeszcze 10 lat temu. Kiedyś trzeba było znać się na programowaniu, HTML’u itp. Dzisiaj nie jest to potrzebne i każdy jest w stanie to zrobić.

Najłatwiej stworzyć stronę na systemie WordPress. Wystarczy tylko kupić własną domenę i hosting. Jest to system zarządzania treścią, dzięki któremu z łatwością i w ciągu kilku godzin będziemy mieć własnego bloga lub serwis internetowy.

Większość stron w Internecie, tak samo jak ta strona na której właśnie jesteś jest zrobiona na WordPress’ie. Dzięki temu mamy dostęp do mnóstwa darmowych szablonów i łatwo można edytować wszystkie elementy na stronie.

Zapraszam do poradnika jak zrobić stronę internetową lub bloga. Całość składa się z dwóch części czyli jak kupić domenę i podłączyć ją z hostingiem, a drugi krok to już sama instalacja WordPress’a na naszej stronie.

1. Jak kupić domenę i podłączyć ją z hostingiem?

 1. Przechodzimy na serwis aftermarket.pl, która służy do rejestracji domen. Jest to według mnie najlepsza i najtańsza firma do rejestracji domen internetowych. Uważaj na firmy, które oferują domeny za 0 zł, a później okazuje się, że przedłużenie roczne kosztuje dwa razy więcej niż w innych firmach. Dlatego między innymi polecam właśnie AfterMarket.pl

Po prostej rejestracji w serwisie i zalogowaniu przechodzimy na stronę główną serwisu i wpisujemy domenę, którą chcemy zarejestrować:

 1. Jeśli domena jest dostępna to pojawi się na samej górze listy. Zaznaczasz ją i następnie klikasz w przycisk „Przejdź do zamówienia„:
 1. W kolejnym kroku nic nie robisz czyli zostawiasz tak jak jest i po prostu klikasz „Rejestruj domeny„:
 1. Po opłaceniu zamówienia i odczekaniu kilku minut Twoja domena pojawi się na liście w kategorii „Domeny„, a następnie „Lista Twoich domen„:
 1. Musimy teraz połączyć naszą kupioną domenę z naszym hostingiem.

Jeśli nie masz jeszcze hostingu to ja polecam jakiś dobry i nie za drogi z panelem DirectAdmin. Chodzi o to, że na rynku jest mnóstwo firm z ofertą hostingów, ale hosting wewnątrz wygląda identycznie ponieważ firmy używają tego samego panelu (oprogramowania).

Jest to dobre rozwiązanie bo jeśli kiedyś będziesz chciał przejść na inny hosting to już wszystko będziesz umiał obsługiwać, bo panel będzie taki sam.

Dwa najpopularniejsze panele na rynku to DirectAdmin oraz cPanel. Ja od lat korzystam z hostingu z panelem DirectAdmin więc pokażę to na przykładzie właśnie tego panelu.

Dobre i tanie hostingi na polskim rynku to między innymi:

W Google masz dużo rankingów hostingów, więc możesz sprawdzić jeszcze inne hostingi. Ja od lat stosuję hekko.pl i nigdy nie miałam problemów. Jest tani i dobry.

Kiedy kupisz hosting, otrzymasz wszelkie dane do jego logowania na Twój adres e-mail. Wejdź na stronę logowania DirectAdmin i zaloguj się:

 1. Po zalogowaniu kliknij w „Zarządzanie domenami„:
 1. Później w „Dodaj domenę do konta„:
 1. Wpisujemy naszą kupioną domenę w takiej formie jak poniżej oraz klikamy „Dodaj domenę„:
 1. Przechodzimy następnie na stronę główną panelu i jak zobaczysz nasza dodana domena pojawi się na liście naszych wszystkich domen:
 1. Kolejnym krokiem jest zaktualizowanie adresów DNS w naszej kupionej domenie. Żeby to zrobić musisz znać adresy DNS swojego hostingu, które składają się zazwyczaj z 2 adresów.

Adresy te są przeważnie wysyłane na Twój adres e-mail przy zakupie albo będą podane na stronie Twojego hostingu (w panelu DirectAdmin albo w takich działach jak FAQ/Pomoc).

W przypadku hostingu Hekko adresy DNS są łatwo dostępne po zalogowaniu w DirectAdmin po prawej stronie:

 1. Przechodzimy teraz z powrotem na serwis AfterMarket na listę naszych zakupionych domen:
 1. Najeżdżamy na naszą domenę, klikamy na „Przekieruj„, a następnie na „Zmień adresy DNS„:
 1. Wklejamy teraz adresy DNS z naszego hostingu i zatwierdzamy zmianę przyciskiem „Zmień Serwery DNS„:
 1. Teraz trzeba trochę poczekać aż adresy DNS się zaktualizują. Może to potrwać 30 mint, a czasem kilka godzin. Wystarczy wpisać naszą domenę w przeglądarce i jeśli w końcu pojawi się napis tego typu co poniżej (zazwyczaj będzie z logiem naszego hostingu) to znak, że możemy przejść do instalacji WordPress’a.

2. Jak zainstalować WordPress’a na naszej domenie?

 1. Okey, to już przyjemniejsza i szybsza część do zrobienia, głównie dzięki automatycznemu instalatorowi w DirectAdmin. Tak więc żeby zainstalować stronę na WordPress logujemy się do panelu DirectAdmin i klikamy na naszą domenę:
 1. W dziale „Zaawansowane opcje” klikamy na „Instalator Aplikacji„:
 1. Wchodzimy w „Katalog aplikacji„:
 1. Zjeżdżamy na dół i szukamy aplikacji „WordPress„. Klikamy w nią:
 1. Wybieramy „instaluj tę aplikację„:
 1. Wyszukujesz swoją domenę na której chcesz zainstalować WordPress i wybierasz formę domeny czyli czy ma być w początkiem „www” czy bez. Wybierz domenę z „http://”, ponieważ wersja z „https://” to wersja z szyfrowaniem, którą możesz dodać potem.
 1. Pole „Ścieżka” zostawiasz puste, chyba że chcesz aby Twój blog pojawiał się pod adresem np. twoja-strona.pl/blog Czyli jak wpiszesz tam jakiekolwiek słowo to pod taką podstroną pojawi się Twój blog/strona. Ja chcę, żeby był normalnie na stronie głównej więc zostawiam to pole puste:
 1. Pozostałe pola zostawiasz tak jak są, zapisz sobie jeszcze tylko login i hasło i kliknij „Zainstaluj„:
 1. Instalacja trwa kilka sekund. Otrzymasz od razu wiadomość e-mail z adresem logowania i loginem, natomiast możesz od razu przejść na stronę logowania do swojego bloga pod adresem – twoja-stron.pl/wp-admin Wszystkie strony na WordPress posiadają taką podstronę do zalogowania:
 1. Po zalogowaniu masz łatwy dostęp do zmiany motywu, dodania menu, wpisów, podstron itd. Tak naprawdę edytowanie strony i wyglądu na tym etapie w WordPress to już przyjemność:

Mam nadzieję, że poradnik się przydał i już wiesz jak zrobić swoją stronę lub bloga na WordPress. Jak widzisz nie jest to bardzo trudne, więc nie trzeba zlecać od razu zrobienie takiej strony za kilka stówek czy nawet tysięcy jak niektórzy 😉