Program partnerski – co to jest i jak zacząć zarabiać?

Programy partnerskie to sposób zarabiania przez Internet z którym spotkałam się od samego początku mojej przygody w sieci, już kilka lat temu.

Jeśli nie wiesz co to jest, jak działa i jak w ogóle zacząć zarabiać na programach partnerskich to zapraszam do czytania 🙂

Tak naprawdę to na tym zarobiłam swoje pierwsze pieniądze, a konkretnie na moim blogu modowym na którym promuję różne produkty z programów partnerskich.

Tak więc czym jest program partnerski (w skrócie PP)? Jest to współpraca z jakąś firmą, która sprzedaje jakieś produkty przez Internet i oferuje możliwość ich promowania w zamian za określoną prowizję partnerską.

Oczywiście nie każda firma ma taki program partnerski, ale jest takich firm obecnie bardzo dużo i są to nawet duże firmy takie jak np. Sephora, Zalando, Castorama czy PKO BP.

Zasadę działania najlepiej przedstawić na przykładzie:

Mam stronę albo bloga na jakiś temat np. o modzie. Nawet nie musi to być blog. Może to być nawet profil na social media np. na Instagramie.

Szukam programu partnerskiego tematycznie zbliżonego do mojego bloga / profilu czyli np. odzież i obuwie.

Różowa strzałka

Znalazłam program partnerski sklepu Zalando, który oferuje minimum 6% prowizji od sprzedanego produktu.

Różowa strzałka

Zamieszczam reklamę na moim blogu albo na profilu na Instagramie, YouTube czy Facebooku itp.

Różowa strzałka

Jakiś użytkownik klika na tą reklamę (w której ukryty jest mój unikalny link partnerski, dzięki czemu firma będzie wiedzieć, że to ode mnie przyszedł klient) i przechodzi na sklep gdzie może sprawdzić produkt.

Różowa strzałka

Osoba ta kupuje produkt.

Różowa strzałka

W tym momencie Ja otrzymuję prowizję na swoje konto partnerskie. W tym przypadku będzie to minimum 6% ze sprzedanego produktu, czyli np. klient kupił sukienkę za 350 zł x 6% = otrzymuję prowizję 21 zł


Wysokość prowizji może być różna, może to być 2%, a może być 20% – wszystko zależy od sklepu, produktu i danej branży.

Jak widzisz jest to bardzo proste. Później kiedy uzbierasz minimalną kwotę prowizji do wypłacenia (w różnych PP są to różne stawki, może być minimum 50 zł, 100 zł albo nawet 400 zł) to po prostu firma przelewa Ci na konto bankowe wszystkie Twoje zarobione pieniądze.

Jeśli masz firmę to możesz rozliczyć podatek na firmę, a jak nie to możesz w picie rocznym wykazać ile zarobiłeś z Internetu i zapłacić podatek.

Są pewnie jeszcze inne metody rozliczeń na osobę fizyczną np. rozliczając się miesięcznie, więc najlepiej jak wytłumaczysz to księgowej i zaproponuje Ci ona najlepsze rozwiązanie dla Twojej sytuacji.

Mam nadzieję, żen ten wpis ułatwił Ci rozumieć co to jest program partnerski, jak działają i w jakiś sposób się tutaj zarabia. Nie jest to skomplikowany sposób zarabiania, trzeba tylko nauczyć się wypromować nasze strony i profile w Internecie, a to już jest trochę trudniejszy etap o którym możliwe, że kiedyś więcej napiszę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *